ASPCalendar
Aralık 2021
Pt
Sa
Ça.
Pe
Cu
Ct
Pa
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kasım
 
Ocak
Belediye Vergi Takvimi
Fotoğraflarla Taraklı
Başvuru Rehberi
 
BASINDA TARAKLI
HT TATİL'İN HABERİ

MÜMKÜNLÜ'DE TATİL MÜMKÜN


Reklam ismiyle "Mümkünlü Köyü" diye bildiğimiz Taraklı Köyü Sapanca Gölü'ne yakınlığıyla tatilde uğrak yerlerinizden biri olmaya aday.

Başrollerini Şener Şen ve Olgun Şimşek’in paylaştığı TTNET’in yeni reklam filminde kasabaya gelen internetin köylülerin hayatını nasıl kolaylaştırdığı anlatılıyor. Yaklaşık iki haftadır ekranlarda dönen reklamda verilen mesajın yanı sıra reklama ev sahipliği yapan mekân da sıkça muhabbetlere konu oldu. Reklamdaki adıyla Mümkünlü Köyü, gerçekte de Sakarya’nın Taraklı İlçesi gerçek hayatta tarihi dokusu bozulmamış bir Osmanlı kasabası olarak karşımıza çıkıyor.

OSMANLI’NIN KURULUŞUNDAN BERİ

Eski adı Dablar olan Taraklı’nın Helenestik dönemde Bytinia adını alan bölge içinde olduğu biliniyor. Hisartepe’de bulunan iki sarnıca göre buranın geçmişinin Milattan Önce 2 binli yıllara kadar uzandığı sanılıyor. Taraklı’nın geçmişi taa Osmanlı’nın ilk yıllarına kadar gidiyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan önce henüz Ertuğrul Gazi zamanında Osman Bey’in komutanı Samsa Çavuş tarafından bölgeye akınlar düzenlenmiş, bu topraklar Bizanslılardan alınarak Osmanlı Beyliği’nin topraklarına katılmış. Bu tarihten itibaren Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi’ne çıkarken Taraklı’da konaklayarak Veziri Yunus Paşa’ya yaptırdığı ve şu anda kendi adıyla anılan Yunuspaşa Camii diğer adıyla kubbelerindeki kurşunlarla ünlenen Kurşunlu camii 1517 yılında tamamlanmış.

Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi’nde ilçede halkın şimşir kaşık ve tarak yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olarak anıldığını belirtiyor. Yenice Tarakçı ismi zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişip şimdiki kullanıldığı halini almış.

Ziyaretçi sayısının artması bekleniyor

Denizden 800 metre yüksekliğinde bulunan Taraklı tertemiz havasıyla ve koruma altındaki yıllara meydan okuyan cumbalı evleriyle misafirlerini bekliyor. İlçede bulunan 300 adet binadan 91 tanesi tescilli durumda bulunuyor.

Tarihi Osmanlı evleriyle ünlü ilçede özellikle reklam filminden sonra turizm hareketliliği yaşanması bekleniyor. Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkahraman’a göre reklam filminin ilk bölümlerinin televizyonlarda dönmeye başlamasından itibaren daha şimdiden Taraklı’yı merak edip görmeye gelenlerin sayısı hiç de az değil. Taraklı’da hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenlere buraya en yakın Sapanca’daki göl kenarındaki turistik tesislerde konaklamalarını öneriyoruz. Böylece hem tarih hem de doğa tatili geçirmek mümkün.

NASIL GİDİLİR?

Taraklı’ya İstanbul’dan Ankara istikametine giden TEM gişelerinden girerek, otobandan Adapazarı-Bilecik sapağından çıkış yaptıktan sonra Bilecik istikametini takip ederek, 30 kilometre sonra Ali Fuat Paşa Kasabası’na varmadan yeni Göynük-Taraklı yol ayrımından ulaşmak mümkün. Yol yaklaşık 2 saat sürüyor.

NE YENİR?

Sakarya’nın Taraklı İlçesi’nde lokantaların birinde durup yörenin Nohutlu Mantı’sını yemek uzun yoldan gelenler için bir zevk olacaktır. Bunun yanı sıra Taraklı’nın kendisine özgü bir tatlısı olan Uhut da damaklarda farklı bir tat bırakabilir. Bunun yanı sıra bölgede Anadolu yemeklerini ustaca yapabilen birkaç restoran da mevcut.

NE YAPILIR?

Özellikle treking için birçok elverişli güzergâha sahip olan Taraklı tam anlamıyla bir açık hava müzesi görünümünde. Burada yürüyüş yaparken kendinizden geçmek, fotoğraf çekmek mümkün olacaktır.
Güzel bir kanyonu, kanyonun altında bir mağarası var. Özellikle reklamdan sonra gelen ziyaretçilerin arttığını gören bölge halkı sevecenlikle yerleşim hakkında bilgi verecektir.

http://www.httatil.com/yakin-yerler/haber/587778-mumkunlude-tatil-mumkun

Taraklı'da gezilecek yerler   Taraklı'da nerede yenir   taraklı'da nerede kalınır
Ana Sayfa | Faydalı Linkler | Yurtlar | Site Haritası | İletişim